Nieurazowe obrzęki – przyczyny

Napuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dysfunkcji. Jeżeli nie znamy przyczyny zmian w ruchomości i jej kształcie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz winien również zebrać stosowny wywiad. Sporo chorób współistniejących może być przyczyną obrzęku. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego manifestują się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne.

https://krakow.bodymove.pl/wkladki-ortopedyczne-krakow/

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Często ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego rodzaju zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie.

Osoby starsze często mają źle działający system termoregulacji. W ich przypadku nawet krótka ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem.

Choroby nowotworowe również mogą powodować opuchnięcia kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem.

Zbytnie gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zaobserwujemy ograniczoną ruchomość kończyny, jej opuchnięcie lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza by dostać skierowanie na potrzebne badania. Źle działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy i doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Zatem trzeba działać bezzwłocznie i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *