Witamina K

Witamina K jest niezbędna do krzepnięcia krwi i naprawy urazów. Ilekroć dana osoba ma krwawiącą ranę, to witamina K obecna we krwi zatrzymuje krwawienie i umożliwia szybkie zagojenie większości drobnych skaleczeń.

Istnieją trzy różne formy witaminy K. Pierwszym wariantem witaminy K jest witamina K1, znana podobnie jako filochinon. Jest toż forma witaminy K, która żyje w produktach roślinnych. Witamina K znajdująca się w pokarmach roślinnych. Drugą formą witaminy K jest witamina K2, czyli menachinon. Ten sposób witaminy K jest produkowany przez przyjazne bakterie w jelitach. Po trzecie, istnieje witamina K3, która jest jeszcze znana jako menadion i jest tak sztuczną formą witaminy K. Wszystkie trzy rodzaje witamin K trafiają do wątroby, gdzie jest wykorzystywana do tworzenia substancji krzepnięcia krwi.

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy K są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Wszelako, albowiem przyjazne bakterie w jelicie tworzą jedną z form witaminy K, niezwykle rzadko zdarza się, by dana osoba miała niedobór witaminy K, a zatem suplementy witaminy K nie są potrzebne większości ludzi.

Oprócz głównej funkcji wspomagania krzepnięcia krwi, witamina K, a konkretnie witamina K1, odgrywa istotną kwestię w ciągu budowy kości. Ta witamina K jest konieczna do zatrzymywania wapnia w kościach i redystrybucji go tam, gdzie jest potrzebny.

Chociaż niedobór witaminy K jest stosunkowo rzadki, niektóre grupy osób mogą na to cierpieć. Noworodki mogą nie mieć odpowiedniej ilości witaminy K, bowiem mają niewystarczającą liczbę bakterii w jelitach, by ją wyprodukować. W klubu z tymże większość noworodków w krajach rozwiniętych otrzymuje zastrzyk witaminy K, aby dać im powrót do naturalnego procesu. To sporadyczny przypadek, kiedy suplement witaminy K będzie przyjmowany przez większość ludzi przez całe życie. Jednakże przedłużony cykl antybiotyków może prowadzić do niedoboru witaminy K, ponieważ antybiotyki zabijają bakterie jelitowe, a również te, które mają wyleczyć. Ponownie, można podać suplement witaminy K, jeśli cykl antybiotyków musi trwać przez długi czas.

https://urolog-warszawa.pl/bol-jadra-leczenie-przyczyny/

Author: admin

1 thought on “Witamina K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *