W jaki sposób wyhodować grzyba kefirowego?

Hodowla grzybka tybetańskiego nie jest trudna, a niesie wiele pozytywnego wpływu dla zdrowia. Sprawdź jak zrobić swojego grzybka tybetańskiego znanego też pod nazwą kefirowego! Potrzebne są do tego ziarna kefirowe oraz mleko.

Grzyb kefirowy – hodowla

robienie grzybka tybetańskiego rozpoczyna się od kupienia ziarna kefirowego. Są to ziarenka, przypominające wyglądem drobnego. Używa się je przy hodowaniu kefiru od stuleci. w ich skład wchodzą grupy mikroorganizmów, które posiadają specyficzne właściwości, które pozwalają na zrobienie z mleka musującego, kwaśnego napoju.
Drugim niezbędnym składnikiem jest odpowiednie mleko. Najlepiej używać do niego mleka prosto od krowy, jak najmniej przetworzonego. ale bez problemu można zrobić grzybka tybetańskiego używając każdego typu mleka, nawet takiego zakupionego w sklepie, które zostało poddane procesom pasteryzacji.
Trzeba nie zapominać o tym, że proporcje mleka i grzybka tybetańskiego mają wynosić tyle, aby grzybek stanowił tylko 5% całego kefiru. Czyli przykładowo na 1 litr mleka powinno się wykorzystać około 50 gramów ziarna kefirowego. Grzybki będą się rozrastały, dlatego koniecznie trzeba dopilnować, aby zawartość grzybka nie była większa około 10%.


grzybek tybetański


Grzyb tybetański – hodowla krok po kroku
Pierwszym krokiem, aby nasz grzybek urósł będzie utworzenie kefiru i nakarmienie go. Grzybek rośnie ciągle, dlatego warto go monitorować.
Trzeba zaopatrzyć się w słoik i włożyć tam naszego grzybka. Następnie trzeba zalać grzybka mlekiem. Nie musi być ono podgrzane, może być takie prosto z lodówki, chociaż ocieplenie go przyspieszy fermentację. Warto pamiętać o tym, aby zostawić w słoiku odrobinę pustego, ponieważ nasz grzybek będzie wydzielał dwutlenek węgla, który powinien swobodnie wydostawać się poza mleko. Słoik należy przykryć, ale nie trzeba go zakręcać. Można po prostu położyć na nim zakrętkę lub przykryć go materiałem.
Grzyb powinien mieć wymieniane mleko co 24 godziny. Powinno się go umyć, wyczyścić słoik i powtórzyć zalewanie mlekiem. Trzeba nie zapominać o zmieszaniu mleka z grzybkiem drewnianą łyżką lub potrząsaniu słoikiem. Jeśli zapomnimy o grzybku, rozpuści się on w kefirze i zepsuje się.
Co zrobić, kiedy chcemy mieć przerwę od hodowania grzybka tybetańskiego i robienia kefiru? Trzeba tylko umyć dokładnie grzybka, a potem osuszyć go na słońcu lub w suszarce. Grzybek tybetański można oprócz tego mrozić. Jednak powinno się pamiętać, iż najlepsze dla grzybka jest to, gdy ciągle się powiększa i ciągle jest używany.

Author: admin